📧

Jak szukać konferencji do wystąpienia?

Cześć!
Jak może już wiesz (albo właśnie się dowiadujesz), kilka razy w roku występuję na przeróżnych scenach programistycznych konferencji. W związku z tym, że tzw "sezon konferencyjny" się zbliża, podzielę się z tobą tipami wskazówkami jak szukać eventów na których można wystąpić.
W mojej niszy – Android dev – solidną marką są konferencje Droidcon. Na konfach z tej serii już kilka razy wystąpiłem, stąd organizatorzy piszą do mnie i innych prelegentów bezpośrednio – dają znać, że wydarzenie planowane jest na ten i ten termin i że można zgłosić swojego talka. Wygodne rozwiązanie – mam info od razu na mailu.
No ale co w wypadku, gdy nie mamy bezpośredniego kontaktu z organizatorami? Czy żeby występować na konferencjach, trzeba występować na konferencjach?
No właśnie niekoniecznie.
Oto jak znaleść wydarzenia na swój magiczny pierwszy raz.

tip #1: skorzystaj z bazy na DevSpeaker

Odwiedź stronę:
I sprawdź czy jest tam coś dla Ciebie. Wydarzenia mają oznaczoną datę do której można zgłaszać wystąpienie, są skategoryzowane po tematyce i mają dodaną lokalizację.
W tej bazie (którą staram się aktualizować kilka razy w miesiącu) znajdują się wydarzenia IT, które akurat mają otwarte call for papers – czyli możliwość zgłoszenia swojego wystąpienia.
> (jeśli organizujesz wydarzenie lub po prostu kojarzysz fajną konfę – możesz dodać wydarzenie w formularzu)

tip #2: szukaj C4P na stronach agregujących wydarzenia

Inne miejsca, w których możesz szukać otwartych C4P (nie zawsze jest informacja o możliwości zgłoszenia):
Minus tego podejścia jest taki, że większość wydarzeń opublikowanych na takich stronach ma już domknięte sprawy prelegentów.

tip #3: odezwij się do organizatorów bezpośrednio

Nawet jeśli dane wydarzenie nie ma jeszcze ogłoszonej daty kolejnej edycji, to możesz napisać maila, że chętnie wystąpisz. W momencie gdy ruszy machina organizacji kolejnej edycji eventu, na pewno o Tobie sobie przypomną.

tip #4: zgłoś lighting talk na wydarzeniu na którym i tak już jesteś

Niektóre eventy mają tzw. "community stage" - czyli przestrzeń dla społeczności uczestników wydarzenia. Zazwyczaj to działa tak, że w dniu konferencji rano organizatorzy zaczynają zbierać tematy, potem ludzie na nie głosują, a na koniec dnia konferencji (lub na następny dzień, jeśli jest wielodniowa), uczestnicy prezentują swoje tematy. Dobra okazja, żeby zdobyć pierwsze doświadczenie sceniczne.Żeby to miało ręce i nogi – miej zawsze jakąś prezentację w pogotowiu. Może być nawet taka na 10-15 minut. Tyle wystarczy.
To tyle na dzisiaj!
Czy robisz już jakieś prezentacje? A może dopiero planujesz zacząć?
Jeżeli jeszcze nie występujesz na konferencjach, a chcesz tego spróbować – napisz mi CO CIĘ POWSTRZYMUJE?
Pozdrawiam,Jarek "dev speaker" Michalik
ps. Przypomnę tylko, że wszystkie bonusy i materiały dodatkowe dla naszej społeczności dostępne są pod tym linkiem