🎥

Techniki początkującego jutubera

 

Od kilku tygodni działam intensywniej na YouTubie. W tej wiadomości pokażę Ci CO i JAK robię. Jeśli myślisz o wystartowaniu swojego kanału, to na pewno znajdzie tu kilka inspiracji

O czym jest nowa seria na YT?

Jak się tworzy aplikacje na Androida od podstaw? Na to pytanie odpowiadam w nowej serii na YouTube. Przechodzę od konfiguracji i dodaję kolejne ficzery, krok po kroku, tłumacząc wszystko po koleji. Z założenia nie poruszam podstaw programowania - zakładam, że odbiorcy znają podstawy programowania obiektowego.
 
Filmy składają się z trzech części:
  1. Wprowadzenia - co będziemy robić
  1. Live codingu
  1. Podsumowania
 
W 1. i 3. film to „gadająca głowa”, a 2. to nagranie ekranu wraz z komentarzem.
 

Jak wyglada proces nagrywania?

Audio

Mikrofon umieszczony jest na ramieniu zamontowanym na biurku - wystarczy że podsunę go sobie przed twarz.

Wideo

Korzystam na przemian z dwóch kamerek - Logitech Brio 4K oraz… iPhone. Jakiś czas temu dołączyłem do bety iOS 16 i do bety MacOS Monterey. Umożliwiło mi to użycie iPhone jako kamery :). W tym momencie mogę wybrać iPhone jako źródło wideo i audio w dowolnym programie. Traktowane jest to jak kamerka wpięta po USB.
 
Korzystam z podstawowego programu wideo na Macu - QuickTime. Wybieram „nowe nagranie filmowe”, iPhone jako źródło wideo, M-Track jako źródło audio.

Screencast

Odpalam program skrótem klawiaturowymi <cmd+shift+5> i wybieram opcje nagrywania całego zaznaczonej części ekranu - całego monitora na którym mam Android Studio. Dodatkowo wybieram mikrofon - połączony za pomocą interfejsu audio M-Track.
 

Montaż

Przeciągam pliki do programu Ableton Live (służy do produkcji muzyki, ale podstawowe wideo również można obrabiać) i przycinam je w timelinie. W tym miejscu też robię podstawową obróbkę audio - wyrównanie poziomów kompresorem, wycięcie niepożądanych częstotliwości.
Z Abletona eksportuje pliki wideo i wrzucam je do macowego programu iMovie. Tam układam ponownie pliki - najpierw gadająca głowa, potem kodzik, na koniec gadająca głowa. Dodaje krotkie napisy. Eksportuję.
W tym momencie obróbka 10 minut filmu zajmuje mi max pol godziny.
 
Jeżeli nie bawisz się produkcją muzyczną, to odradzam używanie Abletona do obróbki wideo :D
 

Jak wyglada publikacja?

Wrzucam wyrenderowany przez iMovie film na Youtube i dodaję opis metodą “kopiuj-wklej”. Większa część opisu jest taka sama – o czym jest ta seria + kilka linków do moich źródeł o Androidzie i Kotlinie.
Dodatkowo wrzucam miniaturkę – prostokątny obraz przygotowany w Canvie. Robię duplikat poprzedniej miniaturki i zmieniam kilka napisów.
Nie wrzucam filmu od razu publicznie – planuję jego publikacje na poniedziałek, 10:00 rano.
 
Promuję filmy na OhMyDev, swoim Instagramie i zbiorczej platformie JVM Bloggers. Na razie mam wyniki ~50 wyświetleń na film. Wierzę, że organiczne zasięgi przyjdą z czasem.
 

Jakie dalsze kroki?

Na pewno automatyzacja promocji – nie chce mi się za każdym razem wrzucać info o nowym odcinku na social media, więc wykorzystam tu prawdopodobnie automatyzacje oparte o Airtable i Make (Integromat).
Czuje się już pewniej przed kamerą – teraz będe pracował nad odpowiednim kadrowaniem i oświetleniem. Może masz do polecenie jakieś ciekawe materiały w tym temacie? Chętnie je poznam! Po prostu kliknij “reply” i daj mi znać!
 
ps. Wspomniana seria “Android od Podstaw” jest tutaj: https://www.youtube.com/playlist?list=PLiB8sYpawsY_55tMYZ8pRtbVn8mnBViJu. Jeśli interesują Cię tematy mobilne – zasubskrybuj!